Název: FC Jenišovice

Rok založení: 1993

Hřiště: Tráva

Oddílová barva: Modrá a bílá

V Jenišovicích se hrával fotbal už před válkou, ale z jeho začátků zůstalo jen pár poznámek v místní kronice. O novodobou historii fotbalu v Jenišovicích se zasloužilo v 70. letech místní JZD Družba Jenišovice. Toto mužstvo však v této době nehrálo soutěže organizované fotbalovým svazem, ale účastnilo se tehdejších zemědělských pohárů. Za zmínku stojí, že dres FC Ruchadla Jenišovice oblékalo kolem roku 1975 i několik hráčů tehdy prvoligového LIAZu Jablonec. Můžeme jmenovat nejlepšího hráče historie jabloneckého fotbalu Rudu Svobodu, J. Petříčka, J. Vávru, R. Jelínka a mohli bychom pokračovat dále. Ke konci 90. let činnost tohoto mužstva skončila a další éru si vzala za svou v roce 1991 parta místních nadšenců, která oprášila fotbalovou minulost a začala se scházet k nedělnímu fotbálku.

Z této party vznikl základ současného oddílu, který byl založen začátkem roku 1993. Okresní přebor III. třídy začal oddíl hrát v sezóně 1993-94, kdy se umístil na druhém místě. V následující sezóně absolvoval soutěž bez prohry a postoupil z prvního místa do okresního přeboru II. třídy. Vedle svých povinností na fotbalových trávnících se hráči i realizační tým aktivně podíleli na rozvoji areálu. V roce 1998 se provedla první rekonstrukce hřiště, kterou za přispění členů oddílu provedla amatérsky firma Hájek. Ani nadále se nezůstalo v nedbalkách a za podpory Obecního úřadu a hlavně nadšence Václava Hynka se započalo s výstavbou nového fotbalového centra, které bylo slavnostně otevřeno v roce 2005. Ty tam jsou doby, kdy se hráči převlékali v kabinách bez elektrické energie, myli se ve starém žlabu a hřiště sekali vlastními sekačkami. Dalším důležitým krokem byla výstavba automatického zavlažování hřiště, která proběhla za velice ekonomicky riskantních podmínek. K naší spokojenosti jsme však tento projekt zvládli a i díky němu můžeme hrát na pěkném hřišti. V roce 2009 se opět za podpory Obecního úřadu stává součástí areálu dětské hřiště s vyžitím pro naše nejmenší příznivce. V současné době je místní areál jeden z nejhezčích v jabloneckém okrese.

Nejsme však pouze zapálení sportovci a budovatelé místního areálu, ale aktivně podporujeme i společenský život v obci. Každoročně pořádáme pálení čarodějnic, dětské maškarní karnevaly a náš fotbalový ples je vyhlášen v širokém okolí. Pravidelně také spolupracujeme s Obecním úřadem, pro který sekáme obecní pozemky.

Mezi naše největší sportovní úspěchy patří výhra v okresním poháru v roce 1998, když jsme ve finále porazili Sokol Zásadu (hrající o dvě třídy výše) ve dvou utkáních 0:1 a 4:1. Dalším milníkem byl v roce 2005 postup do I. B třídy. Z této soutěže jsme bohužel v roce 2011 spadli opět do okresního přeboru, ale následně jsme se hned v tomto ročníku dokázali vrátit do této soutěže zpět. Naším cílem do budoucna je hrát tuto soutěž na předních příčkách a případně se časem pokusit postoupit do I. A třídy. Část našich hráčů se v zimní přestávce aktivně účastní turnovské futsalové ligy, kterou toto družstvo pod názvem Delta řeky dokázalo již po třetí za sebou vyhrát.

Prioritou klubu je pokusit se hrát soutěž s domácími hráči, případně s hráči z blízkého okolí, abychom si udrželi naše skvělé fanoušky, pro které mimo pravidelného občerstvení připravujeme i bulletin s hodnocením zápasů a dalšími informacemi.

Dále se můžeme pochlubit svou vlastní hymnou, kterou nám v roce 2012 nazpívala novopacká skupina Tampelband. Samotnou hymnu, jakož i další informace o našem klubu je možné zhlédnout na našich internetových stránkách www.fc-jenisovice.cz, které pravidelně doplňujeme a aktualizujeme.

2005-2011 jsme hráli v krajské soutěži - I.B třída východ - tým A

2011-2012 jsme hráli Okresní přebor II. třída - tým A

2012-2018 jsme hráli v krajské soutěži - I.B třída východ - tým A a okresní přebor II. třída - tým B.

Od sezony 2018-2019 hraje tým A v krajské soutěži - I.A třída

Adidas